USVOJEN ISO 14001:2015
Standard ISO 14001, Sistemi upravljanja zaštitom životne sredine, je revidiran i redizajniran da odgovori na najnovije trendove u razvoju standarda sistema menadžmenta.
Nova revizija standarda ISO 14001 sledi zajedničku struktura standarda sistema menadžmenta, usklađenu sa Aneksom SL, odnosno standarom ISO 9001.
USVOJEN ISO 9001:2015
ISO 9001 Sistemi menadžmenta kvalitetom-Zahtevi, svetski vodeći standardza sistem menadžmenta, prema kome je više od 1.1.miliona organizacija sertifikovano širom sveta, je revidiran.
Ovo je najveća revizija ovog standard od 2000. godine. Organizacijama se garantuje tri godine prelaznog perioda od zvaničnog objavljivanja nove revizije standard.
VALIDACIJA I MERNA NESIGURNOST POTENCIOMETRIJSKE METODE ZA ODREĐIVANJE SADRŽAJA 2,4 D KISELINE KAO AKTIVNE MATERIJE U PESTICIDIMA
Autori: M.Miladinović, L.Filipović-Petrović, V.Vujić, S.Pavićević
CIPAC 1 je međunarodno priznata standardna metoda za određivanje sadržaja 2,4, D kiseline kao aktivne materije u pesticidima. Međutim, prema zahtevu standarda ISO/IEC 17025, laboratorija za ispitivanje treba da validuje i standardne metode da bi potvrdila da je u mogućnosti da dobije uporedive rezultate, sa onima u originalnoj metodi koristeći svoju opremu i osoblje; drugim rečima da potvrdi da je metoda pogodna u stvarnim laboratorijskim uslovima. Na bazi podataka validacije identifikovani su mogući izvori merne nesigurnosti na osnovu kojih je izračunata ukupna merna nesigurnost..
DESET KORAKA DO CE ZNAKA
Autori: Godan Jakovljević, Mr Snežana Pavićević
SERIJA STANDARDA ISO 14000 I ISO 14040 U FUNKCIJI INOVACIJA I TRANSFERA TEHNOLOGIJE
Autori: Mr Snežana Pavićević, Vladimir Simić
EVALUACIJA OBUKE, ZAŠTO, KADA I KAKO
Autori: Mr Snežana Pavićević, Dragan Đorđević
Najnovije istraživanje ASTD-a (Američko društva za obuku i razvoj) je pokazalo da samo 40% organizacija u SAD-u obavlja procenu učenja polaznika, a manje od 10% obavlja procenu poboljšanja posla i njegov uticaj na biznis. Sa druge strane, troškovi obuke u kompanijama, bez obzira na njihovu veličinu, oblast poslovanja, čak i deo sveta, u proseku iznose između 2% i 4% njihovih godišnjih prihoda.
Da li postoji idealan način i metod evaluacije? Koju/e tehnike primeniti, upitnike, intervjue, testove učinka, pistane testove ili diskusije grupa? Kada počinje evaluacija? Da li i kako ona zavisi od vrste obuke? Na neke od ovih pitanja pokušaćemo da odgovorimo ovim radom.
Uloga merne nesigurnosti u implementaciji nove verzije standarda ISO/IEC WD2 17025
Autori: Mr Vida Živković, Mr Snežana Pavićević
PROCENA PERFORMANSI ZAPOSLENIH SA ASPEKTA SISTEMA MENADŽMENTA
Autori: Aleksandar Đorđević, Mr Snežana Pavićević